Рак. Це страшне слово сьогодні часто звучить для українців як вирок, особливо, якщо це сталося з дитиною. Найгірше за все — з вашою дитиною. Та спробуймо розібратися, чи справді рак — це завжди смертельний вирок та відчай безвиході.

15 лютого — Міжнародний день боротьби з дитячим раком. Цей день відзначають з 2003 року в 52 країнах світу, під егідою Міжнародного товариства дитячих онкологів і Міжнародної Конфедерації організацій батьків дітей, хворих на рак.
Що таке рак?
Рак — це «збій» системи у середині організму, що виникає внаслідок мутації частини ДНК. А саме ДНК (Дезоксирибонуклеїнова кислота) є основою «інструкції» для клітини тіла щодо її життєдіяльності та розмноження. При виникненні мутацій в ДНК клітини можуть відновити пошкодження, загинути або ж із них можуть виникнути ракові клітини. Особливістю останніх є абсолютна автономність, безперервне розмноження та «небажання» підкорятися командам організму.

Серед причин мутацій в ДНК онкологи називають:
• генетичні особливості організму (випадки раку в родині, наприклад);
• особливості способу життя та контактування із шкідливими речовинами чи іонізуючим випромінюванням (робота в шкідливих умовах, наприклад, з азбестом, бензолом або із радіоактивними речовинами);
• деякі хронічні захворювання (наприклад, виразковий коліт, виразка шлунку).

Рак у дітей сьогодні в Україні.
Щороку онкологічні захворювання в Україні діагностують у 1000 — 1200 дітей. З них більшість (60%) мають гострий лімфобластний лейкоз. Та приблизно 30% з цього страшного числа хворих діток щорічно мають рецидив раку. Тобто приблизно 300 дітей потребують алогенної трансплантації кісткового мозку щороку.
Центр дитячої онкогематології і ТКМ Національної лікарні «Охматдит» працює з 2003 року. І вже за цей, не надто довгий як для історії лікарні час, 15 років, має позитивні та обнадійливі показники. Центр працює на базі 4 стаціонарних відділень та координує діяльність обласних гематологічних відділень. Щороку кількість виписаних пацієнтів збільшується. Наприклад, у 2015 році їх було 771, а наступного року вже +59 діток, що стали на шлях одужання. 80% дітей одужують при особливо підступному різновиді раку — лімфобластному лейкозі, а кожна друга дитина при мієлоїдній лейкемії. Ці європейські показники тепер наша, українська, реальність, тож не варто опускати зразу руки, якщо ви (чого вам не бажаємо) впритул стикнетесь зі страшною реальністю — дитячий рак.
При онкологічних захворюваннях надзвичайно велику вагу має професійна діагностика та стадія, на яку хвороба «встигла зайти». Адже це залишає більше часу для активних дій та лікування. Тому особливу вагу має єдина на сьогодні в Україні референс-лабораторія з діагностики онкогематологічних захворювань Центру ДОГ і ТКМ. Протягом 2017 року ця лабораторія завдяки комплексній діагностиці вперше ідентифікувала 320 гострих лейкемій, 17 лімфом, 14 негематологічних пухлин, 32 рецидивів гострих лейкимій, 8 мієлолейкозів та 7 ювенільних міеломоноцитарних лейкозів. Це все лише цифри, та задумайтеся, що за кожною з них — врятоване дитяче життя.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.

*